Jenty prirozeně na web.png

Jablečný ocet v běžném životě

Domácí jablečný ocet s matečnou kulturou
Domácí jablečný ocet s matečnou kulturou
12. 1. 2017 by gallus

Chtěli byste zařadit jablečný ocet do svého domácího repertoáru, ale nevíte, co s ním? V následujícím článku se dočtete, jak se zabydlel u nás doma od té doby, co si jej sama vyrábím.
O zázraku jménem jablečný ocet už bylo napsáno mnoho. Jestli jste přeci jen vůbec nic nečetli ani neslyšeli, mrkněte sem, tady či hen. Krásné články, netřeba vymýšlet nové, spousta důvodů, proč dát jablečnému octu zelenou. Co ovšem slýchám často je: prý se používá...., co s ním..., apod. Proto bych ráda věnovala následující řádky běžnému životu. Hned zpočátku se přiznám, že nic z uvedeného není podepřené žádnou vědeckou studií, o které bych věděla nebo bych toužila vědět. Postupem času se u mě roznemohla obezřetnost vůči zaručeným vědeckým poznatkům a doporučením. Mnohem radši si poslechnu/přečtu doporučení konkrétních lidí, kteří už jej vyzkoušeli nebo si přečtu knížku o tom, jak jablečný ocet lili do krmení březím kravám a jaká se jim potom rodila telata.

Pojďte dál, nemusíte se zouvat. Povím Vám, jak to s tím jablečným octem děláme u nás doma.

Vše začalo dávno před tím, než jsem si pustila jablečný ocet přes práh. Pustila jsem jej totiž ke svému koni, který měl zdravotní problém. Změnila jsem pohled na věc, prostudovala mnohé a ještě víc a tenkrát poprvé jsem se setkala s jablečným octem. S odstupem několika let vím, jak měla a má změna stravy nedozírné následky na zdraví. V tomto případě kladné. Děkuji za prozření. Ale zpět k nám domů.

1. Jablečný ocet jako běžný kuchyňský ocet
Ano, skutečně se jablečný ocet dá používat jako ocet. Teď si asi klepete na čelo, že to je přece jasný jak facka. Jasně, že je. Proto vždycky, když se mě někdo zeptá, na co vlastně jablečný ocet používám, odpovídám: normálně do salátu.
Nejradši mám kombinaci jablečného a ume octa s trochou vody. Každý z nich má kromě svých výživových předností i chuťové. Jablečný mi zálivku osladí (nevím, jak ostatní jablečné octy, ale ten, který si vyrábím, je skutečně sladký po jablkách) a ume ocet mi ji osolí. Toť vše. Víc netřeba.
Nebo do majonézy. Nebo kamkoli jinam, kam dáváte lihový (kvasný). Osobně ho liju i na tlačenku, dokonce znám někoho, kdo s jablečným octem zavařuje okurky.
Že to všechno bude jinak chutnat? Jistěže. Výborně. Mám osobně vyzkoušeno na běžně se stravující populaci různých generací.

2. Do vývaru
Kdysi jsem na velmi inspirativních stránkách četla o masokostním vývaru. A protože tam dámy "nevaří z vody", ale mají vše podepřeno mnohými zkušenostmi, a nejen svými, inspirovala jsem se a zařadila jablečný ocet do ingrediencí při vaření vývaru. Aby se nám dařilo minerály z kostí lépe vytáhnout. Do polévky. Pak do těla.

3. Na hlavu a na vlasy
S jablečným octem na hlavu jsem začala asi po porodu. Změnila jsem trošku i jídelníček k lepšímu. Přestala jsem si pouštět do domácnosti tolik chemikálií. Přestala jsem kouřit (to už dávno před). Nevím, co z toho mělo významný podíl na tom, že mi po porodu začaly vlasy růst delší než kdykoli před tím. Žádné hromadné vypadávání neproběhlo. Po druhém porodu poporostly ještě níž. Skoro až k pasu. Všichni tvrdili, že je to tím, že jsem se přestala stříhat. Není. Od malička jsem toužila mít dlouhatánské vlasy. Nikdy jsem je nedostala pod lopatky. Na délce po lopatky se vždy zastavily a byly v tak děsivém stavu, že muselo pryč aspoň pár centrimetrů. Jinak to nešlo rozčesat. Mám na to svědka. Maminku.
Zředěný jablečný ocet cca 1:4 až 5 (ocet:voda) používám po umytí hlavy šampónem či bezšampónem. Při bezšampónových metodách byl nezbytnou nutností. Zvláčněl mi vlasy. Proč ten minulý čas? Kvůli lenosti (nebojím si to přiznat) jsem si koupila šampon z klasické drogerie, byť nejpřírodnější z možných. Vlasy zvláční sám o sobě. Postupně jsem si přestala na hlavu lít ocet. A po několika týdnech bez octa mě hlava začíná svědít, mám ji suchou. Asi se mi začínají dělat lupy. Právě se mnou zažíváte můj aha moment. Vracím se k octu, za pár týdnů Vám napíšu, jestli se to zlepšilo.

4. Octové ponožky
Octové ponožky jsem zatím použila jednou, u své tenkrát asi roční dcery. Měla vysokou horečku, přes 39°C. Jelikož nedisponuji chemickými léky, ani důvěrou k nim, přistoupila jsem (kromě jiných přirozených postupů) k octovým ponožkám. Používají se ve fázi horečky, kdy má člověk horké končetiny. Namočila jsem ponožky v jablečném octu s vlažnou vodou (cca 1:5), nasadila na nožky, na to druhé tlusté suché ponožky a cca po čtvrt hodince sundala, ještě asi 2x jsem postup zopakovala. Funkčnost octových ponožek jsem ovšem zjistit nemohla, jelikož dcera měla tzv. šestou nemoc...začíná nesrazitelnými vysokými teplotami. Na což přijdete asi po týdnu, až se dítě osype. Každopádně budiž octovým ponožkám k dobru, že nemají žádných vedlejších účinků.

5. Voda s octem na lačno
Zaslechla jsem fámy o tom, že jablečný ocet pomáhá při hubnutí. Trošičku jsem se po této fámě pídila a dopídila se do informace, že jablečný ocet napomáhá metabolismu. Nepřesně a nehorázně zjednodušeně řečeno přeměně toho, co přijímáme na to, co využíváme. A když tenhle proces rozjedeme víc, tak pravděpodobně budeme víc přeměňovat a možná i líp využívat. Občas si ráno vzpomenu, zaliju si trošku jablečného octa (cca 2 lžičky) příjemně teplou vodou (jak dí tradiční čínská medicína) a rozproudím své lačné tělo. Někdo přidává med, ale já mám svůj ocet sladký, že... Tento ranní proudič se mi vkrádá do běžného každodenního života pomalu a plíživě, takže i má přeměna a využívání se dějí pomalu a plíživě. Ale jak zní moudré přísloví: lepší hrabec v hrsti...

6. Koupelový ocet
Jak je známo, tělo přijímá nejen ústy či nosem, ale i kůží. Patřím mezi skalní vanaře, takže jak se najde chvilka, vezmu čtivo a zalehnu. Někdy s jablečným octem, 2 - 3 decánky do vany (nevanaři mohou lít do lavorku a koupat nohy). Zlé jazyky tvrdí, že to není voňavá koupel. Kecají. Nekoupali se v domácím. Voní nádherně po jablíčkách a podzimu a uvolňuje a detoxikuje a působí proti bakteriím a proti plísním a proti exémům a proti svědění a zvláčňuje pokožku a regeneruje buňky a vyrovnává pH pokožky a zmírňuje vrásčitost a fakt nemám vrásky na zádech... Aha. Takže ještě jej dostat na obličej:) Nová výzva. Za pár týdnů Vás zpravím o situaci naproti v zrcadle.
Zajímavostí je, že po koupeli na těle žádný ocet cítit není. Po mé koupeli. V mém octě. Na mém těle.

7. Jablečný ocet jako čistící prostředek
Tak na to je mi kvalitní jablečný ocet drahý. Radši používám kyselinu citronovou (pračka, myčka, připálený hrnec, vápenaté usazeniny). Ale. Jedna žena ode mě dostala jablečný ocet v PET lahvi, nepřelila jej do skleněné, takže přestal být voňavý (což se ve skle neděje). A tak jej lije do pračky místo aviváže. Prádlo to nebarví. Změkčuje.
Ale vlastně ano, dělám domácí prostředek na mytí nádobí z jádrového mýdla a tam jablečný ocet dávám. Na druhou stranu nevím, jestli ti, kteří psali články o tom, jak cídit domácnost jablečným octem, to skutečně někdy zkoušeli. Mně osobně tedy odér zaschlého jablečného octa moc nevoní. Ale to neznamená, že nevoní.

8. Na furunkly, nežity či bradavice
Zatím mám první pokus. Byl tam. Uhrák. Obyčeně s ním bojuji fyzickým tlakem, tentokrát jsem zkusila jablečný ocet. Namočila kousilínek gázy v octu, přiložila a přelepila přes noc.  Musím přiznat, že to ze začátku hodně svědilo. Ocet? Lepidlo z náplasti? Netuším. Nicméně výsledek kladný. Nevyrostl a nezbělel. Seschl a zatáhl se. Ne úplně, ale mezi lidi se jít dalo. Budu pokračovat v pokusech. Další věc, kterou vyzkouším, je jablečný ocet na vystouplé znaménko. Bradavici nemám, tak vyzkouším aspoň toto. Zdokumentuji a podělím se za pár týdnů.

9. Domácí mazlíčci
A jsme zpět na začátku. Svému koni přidávám minimálně na podzim a na jaře jablečný ocet do krmení. Říkal, že dobrý:)

Nebudu Vám zarytě tvrdit, že bez jablečného octa nemůžete žít, volba je na každém, každý si najde důvod k tomu či onomu. Nám doma je s jablečným octem dobře. Máte-li svou vlastní zkušenost, nebojte se, podělte se, víc hlav víc ví.
I takto může vypadat octová matečná kultura - matka dorostla téměř 5 cm
I takto může vypadat octová matečná kultura - matka dorostla téměř 5 cm
12.01.2017 19:38:52
gallusp
Email: info@jenty.cz
Chcete si přečíst Novinky za čerstva? Rádi Vám je budeme zasílat na Váš email:
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one