Jenty prirozeně na web.png

Šťáva z kvašenky


Když už jsme trošku vpluli do nového roku, ráda bych vám představila novinku, kterou mnozí budou kvitovat slovy: konečně! Je to čistá šťáva z kvašenky, a to hned dva druhy.
 
Luxusně oranžová šťáva z kvašenky z bílého zelí a mrkve a temně červená šťáva z kvašenky z červeného zelí a červené řepy.

Kvašenka, jen pro připomenutí, je vícedruhová mléčně kvašená zelenina (popřípadě i ovoce). V JENTY ji vyrábím bez jakýchkoli přídatných látekpouze rostlinného původuživou ... moderně řečeno JENTY pickles je probiotickébez éčekveganraw.

Mléčné kvašení je pradávný způsob uchování zeleniny ze sklizně na dlouhou dobu. Kysané zelí alias jednodruhovou mléčně kvašenou zeleninu z našich luhů a hájů známe všichni, mnohý dnešní dospělý si vzpomene, jak šlapal jako dítě zelí ve škopku. Sice nevěděl proč, ale šlapal. 

A proč tedy? Nu, jednak mají děti malé nohy a do škopku se lépe vejdou:) Že mléčné kvašení probíhá bez přístupu vzduchu, tudíž se šlapáním zelí dobře upěchovalo a vzduch byl tlačen ven, to žádnému dítěti starosti nedělalo. Že díky mléčnému kvašení se přidá k již stávajícím vitamínům a minerálům v zelenině ještě spousta probiotik, vitamínu C, dojde k její lepší stravitelnosti a zachová si své enzymy, to žádné dítě vědět ani nechtělo. Jen se těšilo, až z toho studeného zelí bude moci běžet, hrát si, skotačit a tak si prohřát své studené nožky. A samozřejmě na knedlo, vepřo, zelo!

Stejný postup provádím i při výrobě kvašenky, jen nohy nechávám v teple a používáme ruce. Některé kvašenky zůstanou se svou, ze zeleniny vytlačenou šťávou, a některé je potřeba trochu odšťavnit - ty postupují k dalšímu zpracování. A? A zůstane krásná, barevná, voňavá šťáva, která má všechny vlastnosti kvašenky, pouze postrádá vlákninu.

Tudíž, když se vám zrovna nechce chroupat, není nic jednoduššího, než si dát panáka šťávy z kvašenky. Nikoli v množství, ale v pravidelnosti je zakopán pes. Takže se nehodí dodat nic pravdivějšího než každodenně: NA ZDRAVÍ!
03.01.2021 09:55:23
gallusp
Email: info@jenty.cz
Chcete si přečíst Novinky za čerstva? Rádi Vám je budeme zasílat na Váš email:
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one